Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to jest praca tymczasowa i ile może trwać?
Praca tymczasowa to dobre rozwiązanie nie tylko dla studentów. A może prowadzisz biznes i potrzebujesz szybko i tymczasowo zatrudnić pracownika? Wówczas skorzystaj z usług agencji pracy tymczasowej. Poznaj korzyści z zatrudnienia i strony umowy tymczasowej oraz limit zatrudnienia. Dowiedz się, komu jest polecana praca tymczasowa.
Co to jest tymczasowa praca?
Pracą tymczasową określa się przeprowadzanie zadań na rzecz konkretnego pracodawcy. Obejmuje to czas nie dłuższy niż ten wskazany w ustawie. Ma ona charakter okresowy i sezonowy. Umowę tymczasową zawiera się między:
Przeczytaj również: Czy warto w lecie wyjechać nad morze i poszukać pracy tymczasowej?
pracodawcą,
agencją pracy tymczasowej,
pracownikiem.
Umowa ma postać umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania danej pracy.
Komu jest polecana praca tymczasowa? Korzyści
Na umowę o pracę tymczasową mogą się szczególnie zdecydować uczniowie i studenci. Oprócz tego ten typ zatrudnienia wybierają osoby chcące zmienić szybko pracę lub pracować także za granicą. Poza tym na pracę tymczasową decydują się osoby po 50. roku życia. Jest im bowiem trudno znaleźć pracę. Warto wiedzieć, że do podjęcia pracy tymczasowej niepotrzebne są uprawnienia czy kursy. Przed jej podjęciem dobrze jest upewnić się, że agencja pracy tymczasowej ma zaktualizowany wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia i może oferować w tym zakresie usługi.
Przeczytaj również: Czym różni się delegacja od podróży służbowej?
Do zalet tego rodzaju pracy zalicza się wiele korzyści. Przede wszystkim wiążą się one z tym, że podjąć ją może każdy. Nie istnieją ograniczenia związane z wiekiem. Niewymagane są także żadne uprawnienia czy kursy. Pracownik tymczasowy samodzielnie ustala godziny pracy. W ten sposób może pogodzić pracę z innymi zadaniami. Dzięki elastycznemu czasowi pracy rozwiązanie to jest szczególnie polecane studentom i uczniom.
Przeczytaj również: Kiedy warto się zdecydować na outsourcing pracowniczy?
Jakie są obowiązki stron umowy?
W przypadku pracy tymczasowej w Warszawie czy innym mieście pracodawca użytkownik odpowiada za wykonanie szkolenia BHP czy stanowiskowego. Nierzadko to agencja się tym zajmuje. Jest również odpowiedzialny za ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego i wydawanie urlopu. Poza tym przedsiębiorca powinien zapoznać pracownika tymczasowego z obowiązkami na konkretnym stanowisku, jak również organizacją zakresu obowiązków czy kontroli nad pracą. Co więcej, zajmuje się dostarczaniem odzieży roboczej czy postępowaniem powypadkowym, aby ustalić przyczyny czy okoliczności sytuacji.
Z kolei agencja pracy tymczasowej zajmuje się procesem rekrutacji tymczasowego pracownika. Przed poszukiwaniem pracownika, ustala się z firmą potrzeby czy umiejętności potencjalnego pracownika. Podstawą rekrutacji jest odpowiednio przeprowadzona rozmowa. Oprócz tego zajmuje się zarządzaniem sprawami kadrowo-płacowymi. Odpowiada za wypłacanie wynagrodzeń tymczasowego pracownika, jak również odprowadzaniem podatków, składek ZUS czy PEFRON. Prowadzisz firmę? Na koniec miesiąca uzyskasz od agencji zbiorczą fakturę za usługę. Teczki osobowe, akty pracy czy obsługa administracyjna to jej inne zadania.
Pracownik tymczasowy może zażądać otrzymanie paska z informacjami:
ilość przepracowanych godzin,
liczba przepracowanych dni,
stawka,
potrącenia,
kwota netto – wypłata.
Biuro odpowiada także za przygotowanie do wykonywania obowiązków przez tymczasowego pracownika. Nie tylko ważna jest umowa, ale też badania lekarskie. Mogą one być wstępne, okresowe czy kontrolne. Co ciekawe, podpisywane są dwie oddzielne umowy. Jedną agencja pracy tymczasowej podpisuje z pracodawcą użytkownikiem, a drugą z pracownikiem tymczasowym.
Czy istnieje jakiś limit pracy tymczasowej?
Niestety tymczasowa praca związana jest z niejakimi ograniczeniami. Jak wynika z przepisów, pracownik może dla jednego pracodawcy świadczyć pracę tylko przez okres nie dłuższy od 18 miesięcy w ciągu 3 lat. Oznacza to, że okres pracy tymczasowej powinien przypadać w czasie, na który się składa 36 następnych miesięcy. Ograniczenia dotyczą pracodawcy użytkownika, inaczej niż jednego pracownika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana