Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda rekrutacja na stanowisko opiekunki w Niemczech?
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to jeden z zawodów chętnie wybieranych przez osoby szukające lepszych zarobków. Rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi, a także dobre warunki pracy sprawiają, że polskich opiekunek na niemieckim rynku systematycznie przybywa – najczęściej to osoby zatrudnione za pośrednictwem agencji. Jak wygląda proces rekrutacji w tego typu firmach?
Zgłoszenie kandydatury
Pierwszym krokiem do znalezienia pracy w opiece jest zgłoszenie się do wybranej agencji. Nie ma potrzeby przygotowywania CV czy listu motywacyjnego – wiele agencji takich jak firma Prestige24h ułatwia całą procedurę, wystarczy do nich zadzwonić lub wypełnić formularz kontaktowy na stronie internetowej. Po przyjęciu zgłoszenia agencja kontaktuje się z kandydatką w celu odbycia rozmowy kwalifikacyjnej.
Rozmowa kwalifikacyjna
W wielu przypadkach odbywa się za pośrednictwem telefonu – to dobra wiadomość dla opiekunek, które na co dzień mieszkają z dala od siedziby agencji. Podczas rozmowy pracownik przeprowadzający rekrutację pyta między innymi o posiadane doświadczenie oraz ewentualne rekomendacje od poprzednich pracodawców. Sprawdzane są również znajomości językowe opiekunki – komunikatywna znajomość języka niemieckiego to minimum, które musi spełniać każda opiekunka.
Wybór oferty pracy
Po pomyślnym zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej i zaakceptowaniu opiekunka podpisuje z agencją umowę o zatrudnieniu – najczęściej jest to umowa zlecenie. Następnie pracownicy agencji dokonują selekcji posiadanych zgłoszeń w celu dobrania odpowiedniej oferty. Pod uwagę brane są czynniki takie jak posiadane doświadczenie i znajomość języka, dodatkowe kwalifikacje, jeśli są wymagane (np. posiadanie przez opiekunkę aktualnego prawa jazdy), a ponadto także indywidualne preferencje opiekunki, np. co do stawki wynagrodzenia, miejsca pracy czy stanu zdrowotnego podopiecznego.
Akceptacja klienta
Po tym, jak opiekunka seniora wybierze odpowiadające jej zlecenie, jej kandydatura przedstawiana jest klientowi – seniorowi wymagającemu opieki lub jego rodzinie. To bardzo ważne, ponieważ niedopuszczalne jest powierzenie opieki nad starszą osobą opiekunce, która zdaniem klientów nie spełnia niezbędnych wymogów, np. ma zbyt niskie doświadczenie lub nie mówi odpowiednio dobrze po niemiecku.
Dopiero po tym, gdy strona niemiecka wyrazi zgodę na zatrudnienie opiekunki, agencja podpisuje z nią stosowne uzgodnienia i przystępuje do organizacji wyjazdu – dopełnia formalności takich jak wyrobienie karty EKUZ dla opiekunki, a także planuje transport do Niemiec.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana