Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie zawody można wykonywać na statkach?
Wiele osób poszukuje ciekawych ofert pracy, głównie w stałym miejscu, żeby nie mieć problemu z dojazdem. Tymczasem na wodzie również czeka wiele propozycji. Praca na statku zdecydowanie nie jest dla każdego, ale wiele osób może znaleźć właśnie tam coś dla siebie. Pracodawcy szukają dobrze wykształconych, odpornych na stres osób, a za takimi wymaganiami zawsze idzie adekwatne, zadowalające wynagrodzenie.
Kto może znaleźć pracę na statku?
Na statku można wyróżnić kilka stref, do których szuka się pracowników. Są to:
pokład, na którym pracują marynarze i kapitan,
maszynownia, w której pracą maszyn zajmują się inżynierowie,
część cateringowa, którą obsługują kucharze, kelnerzy i inni pracownicy kuchni,
strefy dodatkowe, gdzie pracuje orkiestra czy inne osoby ze strefy rozrywkowej.
Stanowiska, które można objąć, decydując się na pracę na statku, są bardzo różne. Ich mnogość zależy głównie od przeznaczenia danego okrętu oraz jego wielkości. Coś dla siebie zawsze może znaleźć główna obsługa oraz inżynierowie, których ta branża będzie potrzebowała, bez względu na ilość wypuszczanych w morze statków.
Na podstawowe stanowiska może być wymagane inne wykształcenie. Inżynierowie muszą zdobyć dyplom na uczelni i znać się na budowie maszyn, przy których będą pracowali. Podobnie może być z kapitanem, który musi posługiwać się rozległą wiedzą na temat obsługi okrętu. Szeregowi pracownicy zatrudnieni na okręcie, często nie muszą mieć ukończonej wyższej uczelni, ale nie oznacza to, że na pokład przyjmuje się każdego. Bardzo ważne jest przeszkolenie oraz doświadczenie na morzu. Do orkiestry zazwyczaj poszukuje się osób, które ukończyły co najmniej szkołę muzyczną, z kolei w strefie cateringowej pożądane są osoby przeszkolone, pracujące szybko i umiejące dobrze gospodarować zasobami.
Dla kogo praca na statku będzie odpowiednia?
Bez względu na stanowisko, które chce się objąć na statku, trzeba wyróżniać się kilkoma cechami. Poszukiwanie ogłoszeń warto zacząć od stron gromadzących oferty na konkretnych okrętach, takich jak SMT Shipping. Tam, po znalezieniu odpowiedniego miejsca, można zapoznać się z wymaganiami. Szczególnie cenne dla pracodawcy będą:
umiejętność działania w trudnych warunkach,
szybkie nabywanie nowych umiejętności,
doświadczenie w pracy na statkach,
brak choroby morskiej, który jest niezbędny, aby poradzić sobie w takim środowisku pracy.
Okręt nie jest miejscem dla wszystkich, dlatego warto wcześniej zastanowić się, czy nie będzie to dla kogoś zbyt wymagające wyzwanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana