Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kto może zostać instalatorem fotowoltaiki?
Instalator fotowoltaiki to uprawniony specjalista, który posiada właściwe kwalifikacje i doświadczenie w tym zakresie. Wykwalifikowany monter musi posiadać uprawnianie SEP typu D oraz E. To bardzo ważne, ponieważ wszystkie pozwolenia specjalisty mogą być zweryfikowane podczas odbioru instalacji przez zakład energetyczny. Kto może zostać instalatorem tego typu systemów?
Jakie uprawnienia musi mieć instalator fotowoltaiki?
Instalator powinien posiadać dokument potwierdzający wiedzę i kwalifikację – Certyfikat instalatora systemów fotowoltaicznych, który wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Taki dokument to najlepszy dowód na to, że instalator ukończył szkolenie akredytowane przez UDT i przeznaczone dla systemów fotowoltaicznych. Tego typu szkolenia składają się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Po ukończeniu, poza aktualną wiedzą i umiejętnościami, uczestnik otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Kursy instalatorskie z fotowoltaiki dają efekt w postaci dokumentu, z którym można się udać na egzamin państwowy organizowany przez UDT na terenie Polski.
Egzamin na instalatora fotowoltaiki – jak wygląda?
Egzamin na certyfikowanego instalatora fotowoltaiki składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwsza z nich ma 24 pytań, a część praktyczna obejmuje trzy zadania: opisowe, do policzenia lub manualne. Wszystkie z nich związane są z problematyką, z jaką codziennie spotyka się instalator. Wynik egzaminu jest dostępny po około siedmiu dniach. Warto jednak pamiętać, że sama pozytywna ocena z egzaminu nie oznacza wydania certyfikatu. Po niego trzeba zgłosić się do lokalnego oddziału UDT z odpowiednim wnioskiem. Dla osób, które chcą być na bieżąco z budową, elementami oraz sposobem montażu instalacji dobrym wyborem będą szkolenia dla instalatorów przez Internet e-Profi.
Instalacje fotowoltaiczne – jakie mają zalety?
Instalacje fotowoltaiczne to propozycja w pełni zgodna z ekologią. Nie stanowi przyczyny zanieczyszczenia środowiska naturalnego, ani globalnego ocieplenia. W celu produkcji energii elektrycznej wykorzystują odnawialne, niewyczerpalne źródło – energię słoneczną. Inwestycja w panele fotowoltaiczne i ich montaż w perspektywie czasu przynosi znaczne oraz opłacalne zniżki kosztów za użytkowany w budynku prąd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana